Twitter ne yapacağını şaşırdı! Çalışanlar şaşkın!

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran şirket, işe alım vazifelileri ve yeni işe alımlarla misyonlu başkalarını içeren yetenek kazandırma grubunun %30’unu işten çıkarttı. Twitter, The Journal’a “100’den az kişinin” işten çıkartıldığı ve etkilenenin sırf yetenek kazandırma takımı olduğunu söyledi.

Twitter, Elon Musk tarafından satın alınmasını tamamlamaya çalışırken maliyetleri düşürmeye yönelik daha geniş bir teşebbüsün modülü olarak daha evvel kısmi işe alımları dondurduğunu duyurmuştu. Musk, platformdaki bot hesap sayısıyla ilgili tasaları öne sürerek muahededen çekilmekle tehdit ettiği için mutabakatın durumu şimdilik meçhul. Perşembe günü Washington Post, muahedenin “ciddi tehlikede” olduğunu ve “Musk’un grubundan bir taraf değişikliğinin yakında geleceğini” yazmıştı.

Twitter ne yapacağını şaşırdı! Çalışanlar şaşkın!

İşten çıkarma konusunun Twitter’da Musk ile birlikte gündeme geldiği bildirildi. CNBC’ye nazaran Tesla CEO’su, Twitter’daki maliyetlerden telaş duyduğunu söyledi lakin işten çıkarmaların masada olup olmadığıyla ilgili bir soruyu direkt yanıtlamadı ve “Duruma nazaran değişir ” karşılığını verdi.

Twitter’da kıdemli bir teknik eleman olan Ingrid Johnson, LinkedIn’deki bir gönderide, “gerçekten sıkıntı bir gün” olduğunu yazdı. “On yıldan fazla bir müddettir orada olup işlerini kaybeden beşerler var” diye yazdı. “Twitter, Elon’a dava açmak ve şirketi kurmak için hayatlarını veren beşerler kıymetine yanlış halde şişirilmiş bir pay senedi fiyatını sürdürmek için potansiyel milyarlarca dolar harcamayı seçtiyse, bu daha da trajik bir öykü.”

Twitter, yakın vakitte çalışanları işe almayı yahut işten çıkarmayı geri çeken tek teknoloji şirketi değil. Meta kısa mühlet evvel “zor zamanlar” ile karşı karşıya olduğu için işe alımını yavaşlatacağını söylemişti. Netflix, Unity, Coinbase ve Paypal da son vakitlerde işten çıkartmalar yaptı.

Başa dön tuşu