Twitter ve Pinterest Türkiye yasağı başladı!

Ekim ayında yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası ile bir arada Türkiye’deki faaliyette bulunan ve günlük ziyaretçi sayısı 1 milyonu aşan toplumsal medya platformlarına temsilci atama ve aşikâr sorumluluklar getirilmişti. Yasa kapsamında temsilci atamayan toplumsal medya platformlarına kademeli bir ceza sistemi de hayata geçirilmişti. Buna nazaran aşağıdaki sırayla toplumsal medya platformlarına cezalar verilecekti.

 • TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Kasım 2020
  10 milyon TL ceza (Uygulandı)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Aralık 2020
  30 milyon TL ceza (Uygulandı)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Ocak 2021
  Reklam yasağı (Uygulandı)
 • 3 AY İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Nisan 2021
  Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
 • 30 GÜN SONRA DA TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Mayıs 2021
  Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Aralarında YouTube, Facebook, VK, LinkedIn üzere toplumsal medya platformlarının bulunduğu şirketler farklı vakitlerde olsa da temsilci atadıklarını duyurdular. Lakin Twitter ve Pinterest bu bahiste şimdi bir adım atmadığı için bugün Resmi Gazete‘de yayınlanan yeni bir düzenleme ile reklam yasağına maruz kalmaya başladılar. Bu yasağa nazaran Türkiye’deki hiçbir kişi ya da kuruluş bu platformlara reklam veremeyecek. Yayınlanan karara nazaran Twitter ve Pinterest‘e reklam vermek yasaklandı. Kararda benzeri formda Periscope yani Twitter‘in canlı yayın platformuna da reklam vermek yasaklanıyor.

Bu düzenlemeye uymayanlara ise ilgili kanunlardaki mevzuata nazaran süreç yapılacağı bilgisi de verildi. Resmi Gazete‘de yayınlanan düzenlemenin ayrıntılarına internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere bir sonraki kademede temsilci atamayan toplumsal ağlara evvel yüzde 50 sonrasında da yüzde 90 bant genişliği kısıtlaması gelecek. Bilhassa yüzde 90 bant genişliği kısıtlaması bu platformun kullanılamayacağı manasına geliyor.

Başa dön tuşu