Twitter yalan haber yapan hesaplar için harekete geçti

Pek çok toplumsal medya ağı , Covid salgını ve ABD seçim kampanyaları sırasında dezenformasyonun yayılmasıyla çaba etmek için kâfi çabayı göstermemekle suçlandı.

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter raporlama fonksiyonu, bu cins gönderiler için net bir seçenek sunamadı.

Twitter gelecek yeni özelliğin sadece bir test olduğunu ve birinci olarak birkaç ülkede kullanıma sunulacağını söyledi.

Avustralya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Twitter kullanıcıları artık bir tweet bildirmeye çalışırken “yanıltıcı” seçeneği görebilecekler.

Şu anda, yanlış bilgi bildiren birinin “şüpheli yahut spam” yahut “kötüye kullanım maksatlı yahut zararlı” üzere seçenekler ortasından seçim yapması ve akabinde rapor oluşturmak için bunu daha spesifik alt kategorilere indirgemesi gerekiyor. Seçenekler çok spesifik olduğundan, hangisinin seçileceği çoklukla bilinmeyen kalabiliyor.

Twitter palavra haber yapan hesaplar için harekete geçti

Twitter, dikkat çeken daima olarak ziyanlı, yalan, yanlış bilgileri yayan hesaplara askıya alma ve yasaklamalar getirmeye odaklandı. Bilhassa Covid-19 ile ilgili çok sayıda yanlış bilginin bulunduğu twitler bildirilebilecek.

Ayrıca 2020’nin başlarında bu tıp twitlere ihtar etiketleri koymaya başladı, yanlış bilgileri çürütme teşebbüsünün bir kesimi olarak haber kuruluşlarıyla işbirliği yaptığını duyurdu ve Ocak ayında az sayıda insanın aldatıcı hakkında “notlar” göndermesine müsaade vermek için bir pilot program başlattı.

Ancak Twitter ve başka teknoloji devleri, yanlış bilgilerin yayılması nedeniyle eleştirilmeye devam ediyor.

Başa dön tuşu