Ücretsiz VPN Servisi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde internet kullanımı yeterliden güzele yaygınlaşmış durumda. Hepimiz ortak bir ağa bağlanıyor olsak da internet kullanım alışkanlıkları şahıstan şahsa değişiklik gösterebiliyor. Hem ferdi hem de kurumsal internet kullanıcıları çeşitli nedenlerden ötürü VPN kullanmayı tercih edebiliyor. Bilhassa ferdî internet kullanıcıları, fiyatsız VPN servislerini ya da sitelerini ziyadesiyle tercih ediyorlar.

Peki fiyatsız servislerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İnternette kısa bir cins yaptığınızda sayısız VPN servisi ya da sitesi olduğunu görebilirsiniz. Pekala onca fiyatlı servis varken bu servisler neden fiyatsız bir formda kullanıcılara hizmet ediyorlar? Aslına bakarsanız bu servislerin birtakım değerli meseleleri bulunuyor. Bu sıkıntıların başında da data kullanım sınırlamaları ve zımnilik geliyor.

  • Veri kullanım hudutları: Ücretsiz VPN servislerinde çoklukla bir bilgi kullanım hududu bulunur. Bu hudut 500 MB üzere küçük bir bedelden GB’lara varan bedellere kadar değişiklik gösterebilir. Ayrıyeten bu servisler, sizi fiyatlı paketleri satın almaya teşvik etmek ismine bir grup sürat sınırlamaları uygulayabilirler. Bu nedenle 100 Mbps internetiniz olsa dahi fiyatsız VPN servisi üzerinden 5 Mbps sürat alabilirsiniz. 
  • Gizlilik: Pek çok internet kullanıcısının VPN servisi kullanmasındaki emel, internette anonim bir biçimde rahatça dolaşabilmektir. Buna rağmen bilhassa fiyatsız servis sunan pek çok mobil uygulamada makus emelli yazılım olduğu bilinmektedir. Bu yazılımlar sayesinde VPN servis sağlayıcısı siz internette ‘anonim’ bir halde dolaşırken datalarınızı toplayabilir, üçüncü parti şirketlerle paylaşabilir ya da SMS, e-posta üzere alakasız uygulamalara erişim için müsaade talep edebilirler.

En güzel fiyatsız VPN servisleri

VPN servislerinin sınırlamaları beni ilgilendirmiyor, zımnilik konusunda da içim rahat diyorsanız sizin için birkaç fiyatsız VPN servisi teklifimiz olabilir. Aşağıdaki kısa listede size önerebileceğimiz servisleri, maruz kalacağınız sınırlamalarla birlikte sıraladık. Ayrıyeten fiyatlı ya da ücretsiz VPN servisleri hakkında bilgi almak için VPNBase.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hangisini kullanacağınız ise büsbütün sizin tercihinize kalmış durumda. 

TunnelBear

TunnelBear, en tanınan fiyatsız VPN servislerinden bir tanesi. Taşınabilir uygulamasının son derece kolay ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması, servisin popülerliğini artıran ögelerden sadece bir tanesi. TunnelBear’ın en büyük eksilerinden biri, aylık sadece 500 MB kullanım hududuna sahip olması. Bununla birlikte TunnelBear hakkında bir tweet atarak hududu 1.5 GB’a kadar artırabiliyorsunuz.

Windscribe

Windscribe, sunduğu özelliklerle en uygun fiyatsız VPN servislerinden biri olmayı başarıyor. 10 GB üzere epeyce yüksek bir data kullanım sonuna sahip olan servis, hakkında bir tweet atılması karşılığında 5GB, arkadaş tavsiyelerinde ise 1 GB limit artışı sağlıyor. Windscribe’ın dünya çapında pek çok sunucusu bulunsa da servisi fiyatsız olarak kullanan şahıslar bu sunucuların hepsine erişim sağlayamıyorlar. Dolayısı ile fiyatsız servisi kullanmak bir ölçü sürat kaybına neden oluyor. Bununla birlikte Windscribe’ın güçlü bir güvenlik duvarı ve reklam engelleyicisi de bulunuyor.

ProtonVPN

Listemizin en parlak isimlerinden biri olan ProtonVPN, fiyatsız kullanıcılarına hiçbir bilgi kullanım sonu sunmuyor. Dolayısı ile ProtonVPN’i data kullanımı takip etmeksizin doya doya kullanabiliyorsunuz. ProtonVPN’in eksi yanı ise internet suratını düşük bir düzeyde tutması. ProtonVPN’in ABD’nin yanı sıra Avrupa’da da sunucuları bulunuyor. Şayet servisi fiyatsız olarak kullanmak isterseniz, düşük internet suratlarına katlanmanız gerekiyor. Aksi takdirde ise premium sürümü alıp azamî süratte bilgi transferi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sonuca gelecek olursak…

Eğer kendinize fiyatsız bir VPN servisi arıyorsanız, üstteki tekliflerimizden birini deneyebilirsiniz. Lakin unutmamanız gereken bir bahis var ki hiçbir fiyatsız VPN servisi veri şifreleme hizmeti sunmaz. Ayrıyeten bu servislerde DNS sızıntısı müdafaası, otomatik kapatma anahtarı ve 256-bit şifreleme üzere gelişmiş güvenlik özellikleri de bulunmayacaktır.

Bir sonuca varmak gerekiyorsa; fiyatsız VPN servislerini kullanırken hiçbir vakit en üst düzeyde güvenlik tedbirine sahip olduğunuzu düşünmemeniz gerekiyor. Çünkü bilgileriniz, muhtemel bir açığa karşı siber korsanların gayesinde bulunacaktır. Bununla birlikte VPN kullanmak, internette iz bırakmadan dolaşmanın ve olağan kurallarda giriş yapamayacağınız kimi sitelere giriş yapmanın altın anahtarıdır.

Başa dön tuşu