Uluslararası Siber Suç Çetesi ‘None’ Çökertildi

Gürcistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, bugüne kadar 40 binden fazla kişiyi internet üzerinden dolandıran ve 100 milyon dolardan fazla gelir elde eden, memleketler arası siber hata çetesi çökertildi. 'None' kod ismiyle çetenin liderliğini yapan A.K. ve 'Phantom' kod ismiyle bilinen yardımcısı M.K., Gürcistan polisi tarafından düzenlenen bir operasyonla yakalandı. Yapılan operasyon için 2 yıldır hazırlıkların sürdüğü, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan'ın ortak bir operasyon yaptığı belirtildi.

Bazı kurumlar, memleketler arası şirketler ve hukuk firmalarına düzenledikleri siber hücumlarla, çetenin bugüne kadar 100 milyon dolardan daha fazla yarar sağladığı tabir edildi. 'GozNym' isimli bir yazılımla siber saldırın yapan çetenin bugüne kadar 40 binden fazla kullanıcıyı etkilediği söyleniyor.

Avrupa Polis Teşkilatı tarafından yapılan açıklamalarda, çetenin 5 Rus üyesinin hala firari olduğu, bu şahısların yakalanması için de çalışmaların sürdüğü söz edildi. Kaçak olan 5 çete üyesinin imgeleri de yetkililer tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. İşte örgütün kaçak olan 5 üyesi:

Başa dön tuşu