Wi-Fi 6 Cihazları, 2024’te Wi-Fi Pazarının Hakimi Olacak

Wi-Fi Alliance, bu yılın başlarında “Wi-Fi 802.11ac” üzere klasik bir isimlendirme yerine daha kullanıcı dostu ve çağdaş bir isimlendirmeye gitme kararı aldı. Bu da demek oluyor ki gelecek jenerasyon olan “Wi-Fi 802.11ax”, Wi-Fi 6 olarak isimlendirilecek.

Tek yenilik isimlendirmeyle de kalmıyor. Wi-Fi 6 daha süratli, daha yüksek kapasiteli ve daha gelişmiş bir performans vadediyor. Bu durum, daha sıkışık ve daha ağır alanlarda da geçerli. Ayrıyeten Wi-Fi 6 aygıtları, 10 Gbps'e kadar hız desteği sağlıyor.

Wi-Fi 6'nın gelişimi:

Wi-Fi 6, geniş bant sağlayıcılarının ev internetlerinde sürat artışı ve karmaşıklığı azaltma üzere hizmetleri verebilmesine yardımcı olacak. Birebir vakitte da akıllı meskenlerde kullanılabilmesi üzere ekstra bir yararı da mevcut. ABI Research'ün bilgilerine nazaran yüksek internet suratına ve düşük gecikmelere olan gereksinimin giderek artıyor olması sebebiyle kablosuz tüketici tesis ekipmanları satışının 254 milyon düzeyine ulaşması bekleniyor. Ayrıyeten bilgiler, bunların yarısından fazlasının da Wi-Fi 6 dayanağı ile birlikte geleceğini gösteriyor.

ABI Research'te bir analist olan Khin Sandi Lynn: “Video akışı, oyun ve akıllı konut uygulamaları dâhil olmak üzere birçok uygulama birebir anda, birden fazla aygıttaki konut geniş bant kullanıcıları tarafından etkin olarak kullanılıyor. Hızlı geniş bant servisi, aslında birçok geniş bant kullanıcısı için mevcut olduğundan tüketiciler, giderek daha süratli, sağlam, yüksek randıman ile tüm mesken için Wi-Fi kapsama alanı talep ediyorlar” dedi. Ekipman üreticileri ve telekom operatörleri ise Wi-Fi 6'nın 5G'ye yönelik bir tamamlayıcı teknoloji olacağına ve birleştirilmiş ağ servislerinin oluşturulmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Wi-Fi 6, ağlar ortasında trafiğin meselesiz bir halde taşınmasına imkan tanıyor. Bu sayede son kullanıcı, üstün bir tecrübe ve daha yeterli bir irtibattan faydalanabiliyor. Araştırmaların 2024 yılında Wi-Fi aygıtlarının yarısından fazlasının Wi-Fi 6 dayanaklı olacağını göstermesi de bu alanda gelecek iddiaları yapılmasını mümkün kılıyor.

Başa dön tuşu