Yeni Nesil Resim Formatı .WEBP Windows’ta Nasıl Açılır?

Google’ın yeni formatı ‘WebP’ ile karşılaşmayan yoktur. Şayet bu format ile karşılaşmadığınızı sav ediyorsanız muhtemelen ne olduğunu bilmiyorsunuzdur. Rastgele bir siteden kaydettiğiniz bir fotoğrafın Google Chrome ya da Opera üzere tarayıcı simgesine sahip olduğunu gördünüz mü? Şayet yanıtınız evet ise evrak uzantısını denetim edin, kesinlikle .webp olacaktır.

‘.webp’ uzantısı internet sitenize fotoğraf yüklemek istediğinizde düşük boyutta ve kalite kaybetmeden fotoğraf yüklemenizi sağlayan Google’ın fotoğraf formatıdır. Google’ın tezlerine nazaran bir .webp evrakı özgün PNG belgesinden %26 daha küçük boyutta, yepyeni JPG evrakından %25-34 daha küçük boyuttadır.

Bu evrak uzantısının özel yanlarından biri de şeffaflık özelliğini desteklemesidir. Hasebiyle sitesine logo ya da sade yazı koymak isteyen birisi PNG yüklemek yerine PNG belgesini .webp uzantısına dönüştürerek sitesinin boyutunu çok daha aza indirger ve ziyaretçilerin internetlerini sömürmez, siteye erişim daha süratli hale gelir.

Günümüzde birçok internet sitesi fotoğraf formatı olarak .webp’yi tercih ediyor. Bu evrak şu anda Google Chrome ve Opera tarayıcılarında açılabiliyor. Yani indirdiğiniz .webp belgesini Windows bilgisayarınızda üçüncü parti program kullanmadan direkt açamıyorsunuz.

Ancak Google bunun önüne geçmek için bir codec oluşturmuş. Google’ın oluşturduğu codec sayesinde internetten indirdiğiniz .webp uzantılı fotoğraf evraklarını artık Windows’ta Google Chrome ve Opera’ya gerek kalmadan direkt Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi uygulamasında açabiliyorsunuz.

.webp codec nasıl yüklenir?

  • WebpCodecSetup adlı belgeyi indirin. Şayet ilişkinin inançsız olduğunu düşünüyorsanız kaynağının Google APIs olduğunu hatırlatalım.
  • Uygulamayı yüklediğinizde rastgele bir .webp evrakını açmaya çalışırsanız göreceksiniz ki belge Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi ile açılacak.

.webp’yi rastgele bir program kullanmadan direkt açmak işte bu kadar kolay. Yalnız webp codec’i yükledikten sonra fotoğrafları hala Photoshop üzere programlara aktaramıyorsunuz, hatırlatalım. Giderek yaygınlaşan .webp formatının Windows’ta da erişilebilir olması için ne kadar bekleyeceğimizi bilemiyoruz, lakin umarız çok fazla beklememize gerek kalmaz.

Başa dön tuşu