YouTube’da işler değişecek: Dislike sayıları ile ilgili yeni karar

Bugün erken saatlerde YouTube, platformuna gelecek olan büyük bir değişikliği duyurdu. Şirket, web sitesinde ve uygulamasında tüm görüntülerde “dislikesayısını gizleyecek.

Dislike özelliği YouTube platformu kurulduğundan beri var. Bu gizleme kararı dislike sayılarını gösterme özelliğinin başlangıçtan beri platformda olduğu göz önüne alındığında büyük ehemmiyet taşıyor. Tanınan görüntü paylaşım platformundaki çok sayıda kullanıcı artık görüntünün genel alımını belirleyemeyecek.

YouTube’da işler değişecek: Dislike sayıları ile ilgili yeni karar

İçerik oluşturucular/YouTuber’lar artık tacize karşı daha âlâ korunacak ve “beğenmeme saldırıları” olarak isimlendirilen tehdidi azaltacağından, YouTube bu değişikliğin bir içerik oluşturucu açısından daha uygun olduğuna inanıyor.

Şirkete nazaran, dislike sayısı artık kullanıcılar tarafından görülmeyecek, lakin dislike düğmesinin kendisi kaldırılmayacak. Bu nedenle, kullanıcılar dislike düğmesini tıklamaya devam edebilir. Lakin bu dislike oranının gerçek sayısı, YouTube Studio aracılığıyla görüntüleriyle ilgili öteki istatistiklerin yanı sıra sırf görüntüyü oluşturan kişi tarafından görülebilecek.

Şirketten gelen bu atak, bu yılın başlarında yürütülen bir deneyden sonra geldi. Bu deneyin emeli, bu değişikliklerin dislike akınlarını ve içerik oluşturucu tacizini azaltıp azaltmayacağını bulmaktı. Şirket ayrıyeten beğenmeme sayısının içerik oluşturucuların refahını etkilediğini ve kullanıcı üzerinde olumsuz tesirlere sebep olduğunu düşünüyor. Sebebi mantıklı olsa da, dislike düğmesi öbür nedenlerle de epeyce kullanışlıydı. Örneğin bir görüntü clickbait ise beşerler dislike düğmesine çökerek öteki kullanıcıları uyarabiliyordu.

Başa dön tuşu