14 yaşından küçüklere TikTok kısıtlaması getirildi

TikTok uygulaması sahip olduğu akımlarla birçok gencin ilgi odağı. Lakin bu akımlar yüzünden dünyanın dört bir yanında ölen gençler de oldu. Daha evvel tren raylarında TikTok görüntüsü çekerken canından olan bir genç gündeme düşmüştü. İtalya’da da ufak bir kız “kendini boğma” akımı sebebiyle ölmüştü. Hal bu türlü olunca TikTok dünyanın her tarafında reaksiyon çeken bir uygulama haline geldi.

Ancak bunlara karşın sahip olduğu formatla TikTok hala çok tanınan. Uygulama birden fazla esaslı uygulamaya bile örnek teşkil edebiliyor. Uygulama ne kadar tanınan olursa olsun Çin’de kimi kısıtlamalarla karşı karşıya.

14 yaşından küçükler için TikTok uygulamasına vakit kısıtlaması geliyor

ByteDance, Çin içerisinde 14 yaşından küçük TikTok kullanıcılarına sınırlama getirdi. Buna nazaran Çin’de 14 yaşından küçük kullanıcılar uygulamayı lakin günde 40 dakika müddetle kullanabilecek. Münasebet ise Çin Hükümeti’nin gençler için ziyanlı olarak gördüğü internet müddetlerini azaltmaya çalışması. 14 yaşın altındakiler sabah 6 akşam 22 ortasında yalnızca 40 dakika TikTok uygulamasını kullanabilecek. Devlet uygulamaya da sıkı kontrol getiriyor. TikTok’un gençlik sürümüne deneyler, stantlar, tarihi bilgiler üzere eğitici içerikler eklenmesi zarurî olacak.

Durum yalnızca TikTok ve 14 yaşından küçük çocukları etkilemiyor. Ayrıca 18 yaşından küçük vatandaşlar sadece cuma günleri, hafta sonları ve tatil günleri saat 20:00-21:00 saatleri ortasında oyun oynayabilecek.

Başa dön tuşu