Toplumsal medyadan hakaret etti mahpus cezası aldı!

Günümüzde toplumsal medya kullanımı epey arttı. Elbette burada toplumsal medya denilince akla yalnızca Facebook, Twitter, Instagram üzere isimlerin gelmemesi gerekiyor. Hakikaten pek çok kişinin üye olup, paylaşımlarda bulunduğu her platform toplumsal medya kanalı olarak görülebilir. Münasebetiyle şu ortalar oldukça tanınan olan kelamlık siteleri de toplumsal medyanın bir modülü olarak kıymetlendirilebilir.

Aynı Facebook, Twitter ve Instagram’da yaptığımız paylaşımlar üzere, bu üslup sözlük sitelerinde yaptığımız paylaşımlar da başımızın sıkıntıya girmesine neden olabiliyor.

Aynı geçtiğimiz günlerde ünlü sanatçı Feridun Düzağaç’ın yaşadığı olay üzere.

Sabah gazetesinden Dilek Yaman’ın haberine nazaran ünlü sanatçı Düzağaç, bir kelamlık sitesi üzerinden kendisine “PKK sempatizanı” diyen 42 yaşındaki Turgay K.’yı savcılığa şikayet etti.

Bu şikayet üzerine harekete geçen savcılık kelamlık müellifinin Yozgat’ta yaşadığını tespit etti. Harekete geçen takımlar Turgay K.’nın yerini buldu. Turgay K. savcılıkta alınan sözünde sanatçı ile uzlaşmaya gitmek istediğini belirtti. Lakin Feridun Düzağaç bu teklifi reddetti.

Açılan hakaret davası sonucunda Turgay K. 175 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Daha sonra bu ceza isimli para cezasına çevrildi ve Turgay K.’nin 3500 TL’ ödemesine karar verildi.

Sosyal medyadan hakaret etti mahpus cezası aldı!

Sonuç olarak artık dijital bir çağda yaşıyoruz. Hasebiyle sanal ortamda sarf ettiğimiz kelamlara de dikkat etmemiz gerekiyor. Büyüklerimizin de dediği üzere, kelam uçar yazı kalır. Bu bağlamda çok dikkatli olmamız lazım.

Başa dön tuşu