50 Milyon Liraya Az Kullanılmış İkinci El F-16 Jet Uçağı

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan bir uçak kiralama ve satış firması tarafından 8,5 milyon dolar (yaklaşık 49,5 milyon TL) karşılığında, bir Güney Florida şirketinin Ürdün'den aldığı “tam çalışır durumda” olan F-16 A/B Block 20 tipi bir savaş uçağını satışa çıkardı.

1980 imali olan savaş jeti, saatte yaklaşık 2200 km sürate ulaşabilirken, 40 bin feet (yaklaşık 12 km) yüksekliğe de ulaşabiliyor. Bu yaşlı savaşçı, tıpkı vakitte tek bir depo ile 4.200 kilometreye kadar da yol gidebiliyor.

Satıcı firma, jete uyguladıkları son bakımlardan sonra jetin, en az 8.000 saat daha kullanılabileceğini öne sürüyor. Ayrıyeten jetin “tam çalışır durumda” olduğunun garantisini de veren JetLease, internet sitesinde satışa sunulan jeti GPS denetimli silahlar, gece görüşüne uyumlu kasklar ve kullanım kitapçığı üzere pek çok zenginleştirilmiş içerikle birlikte listeliyor.

Bu uçağa sahip olmanın da belli zorlukları var alışılmış; örneğin, bu satış mutabakatını imzalayan her kimse, F-16 üzere bir silah sistemi satın alma ve kullanma konusundaki “Silah Düzenlemelerinde Memleketler arası Trafik (ITAR)” kurallarına uymak zorundadır.

Şirket, pek çok farklı model savaş uçağı ve helikopterinin de satışını yapıyor:

F-16 tipi bu savaş jeti, bu işlerde pek de yeni olmayan özel bir uçak kiralama ve satın alma şirketi olan JetLease Palm Beach aracılığıyla satılıyor. The Drive, JetLease Palm Beach'in 2008 ve 2017 yılları ortasında NATO ve müttefikleri olan Belçika ve Hollanda'dan onlarca ikinci el F-16 aldığını belirtiyor. The Drive’a nazaran şirket, bu jetlerin bakımlarını tamamladıktan sonra onları da satışa sunacak.

Bu F-16'nın yanı sıra JetLease’in satış listesinde, C-130 tipi bir uçak 15 milyon dolardan ve birkaç farklı çeşit savaş helikopteri de 2 ila 6 milyon dolar ortasında değişen fiyatlardan alıcılarını bekliyor.

En çok aranan savaş uçaklarından biri: F-16

İlk defa 1974'te uçan, 1978'te ise seri üretime geçen F-16’lar, günümüzde hala en çok aranan savaş uçaklarından biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte ömrünün uzaması için çeşitli yükseltmelerden geçen F-16 uçakları, şu anda birinci çıktıkları vakitteki hallerinden çok farklıdır. Her bir yükseltmede “Block” ismi değişen F-16'larda, Türkiye de dahil birçok ülkenin kullandığı sürümü F-16 Block 50+'tır. Satışa çıkan bu uçak ise Block 20 düzeyinde. ABD Hava Kuvvetleri, bazen envanterinde yükseltmeler yaptığı için F-16'larının eski versiyonlarını satışa çıkarabiliyor ve firmalar tıpkı bu haberimizde yer alan model üzere onların satışlarını yapabiliyor.

Başa dön tuşu