EA, Guinness Rekorlar Kitabı’na Kötü Bir Rekorla Girdi

EA ya da Electronic Arts, sık sık eleştiriliyor. Yaptıkları oyunların milyonlarca kullanıcıya hitap ettiğini göz önüne alırsak bu kadar tenkit pek olağan. Bu tenkitlerden her firma nasibini alıyor. 

ABD’de oyun kesiminin en çok nefret edilen firması seçilmişliği de bulunan EA, Reddit tarihinde en çok eksi oy alan yorumla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Bu rekorda insanların Star Wars sevgisi de büyük rol oynadı. 

EA, Reddit’te Star Wars Battlefront 2 oyunu subreddittinde bir gönderiye yorum yapmıştı. Bu yorumda Star Wars hayranları, Darth Vader ve Luke Skywalker da dahil olmak üzere ikonik karakterleri açmak için yapmaları gerekeni öğrendiklerinde durumu hiç güzel karşılamadılar. 

Karakterleri açmak için lootbox ismi verilen oyun içi sandıklardan alıp alıp açmak gerekiyordu. Böylelikle oyunu almak için 80 dolar verdikten sonra, ne kadar olduğu belgisiz bir ölçü daha para ödeyerek en sevdiğiniz karakterlere kavuşabileceğiniz açıklanmıştı. Sonuç olarak bu yorum, 680 binden daha fazla olumsuz yorum aldı. Hatta açıklamaya da kutulardan istenilen karakterlerin çıkması için tertipli algoritma güncellemeleri yaptıklarını da eklemişlerdi. 

Star Wars cihanında bu kadar büyük rezaletler çok fazla çıkmaz, Jar Jar Binks oyuncaklarına yapılan yatırım bile bu türlü bir reaksiyon çekmemişti. Serinin hayranları EA’e adeta ateş püskürdü. Oyun, ticari manadaki atılımlarıyla konuşulduğu kadar büyük sansasyon yaratamamıştı. 

Başa dön tuşu