Facebook yine inkar etti! Gençler için tam bir felaket çukuru

Facebook’un global ilgilerden sorumlu lideri Nick Clegg’in Cumartesi günü yaptığı açıklamaya nazaran, içerik kontrolü, zihinsel sıhhat riskleri ve yanlış bilgilendirme meselelerinin bahsedildiği üzere olmadığını söyledi. Wall Street Journal tarafından geçen hafta yayınlanan makalenin tam olarak gerçeği yansıtmadığını ve eksik bilgilere dayandığını da ekledi.

Journal’ın raporu, Washington’da bir öbür öfke cinsini ateşledi, bilhassa Facebook’un fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ın genç kızlar üzerindeki zihinsel sıhhat etkisi hakkında yazılanlar dikkat cazipti. Makale sonrası hatırı sayılır birkaç yasa koyucu, şirketi soruşturma kelamı verdi ve Facebook’u çocuklara yönelik bir Instagram eseri planlarını iptal etmeye çağırdı.

Clegg, “Facebook, global bir platform kullanmanın getirdiği değerli sorumluluğu anlıyor. Bunu ciddiye alıyoruz ve inceleme ve tenkitten çekinmiyoruz.” diyerek tenkitleri olağan karşıladı.

Facebook yeniden inkar etti! Gençler için tam bir felaket çukuru

Makaleler, Facebook’un içerik denetleme sisteminin, platformun kullanıcı yönergelerini ihlal etseler bile milyonlarca siyasetçi ve ünlüyle nasıl hafif bir temas kurduğunu detaylı olarak anlattı. Rapor ayrıyeten insan tacirlerinin, uyuşturucu kartellerinin ve siyasi liderlerin platformun global erişiminden ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyümesinden nasıl yararlandığını da ortaya koydu.

Journal makale serisi, Facebook’un kendi iç araştırması hakkında sızdırılmış evraklara atıfta bulunuyor. Clegg, bu çalışmaların kendimize bir ayna tutmak ve insanların toplumsal medya ile geniş ölçekte nasıl etkileşime girdiğine dair sıkıntı soruları sormak için tasarlandığını söyledi.

Clegg, “Keşke bu sıkıntılara kolay karşılıklar olsaydı ve yapabileceğimiz seçimler sıkıntı takaslarla sonuçlanmasaydı.” dedi. “Yaşadığımız dünya bu değil.”

Facebook yapılan gerçekçi tenkitleri kabul etmese de makalenin yankıları hala devam ediyor. Bakalım ilerleyen vakitte Facebook, platformları için tedbirler alacak mı?

Başa dön tuşu