Google Chrome’un Android Sürümü İçin 10 Küçük Tüyo

Sekmeler ortası geçiş kolaylığından zayıf internet irtibatınızı düzeltebilmeye kadar birçok seçenek, Google Chrome'un Android versiyonunda yer alıyor. Bugün Google'ın işletim sistemi Android'de yeniden Google'ın internet tarayıcısı Chrome'a özel kimi tüyolara bakıyoruz. Sizlere kimi pahalı ipucular vereceğiz.

1. Zırt pırt çıkan “önerilen sayfaları” gizleyin:

Yeni bir Google sekmesi açtığınızda arama çubuğunun altında birtakım önerilen sayfa kısayolları gösteriliyor. Şayet bu kısayolları görmek istemiyorsanız, onları kalıcı olarak gizlemek epeyce kolay.

Adres çubuğuna “ chrome://flags/#enable-ntp-remote-suggestions ” yazısını kopyalayın ve adres çubuğunuzda arayın. Açılır liste seçeneğini etkisiz kılın ve tarayıcınızı tekrar başlatın. Bu formda önerilen sayfalar gitmiş olacaktır.

2. Facebook ve Twitter uygulamalarını silip, bildirimlerinizi Chrome üzerinden alabilirsiniz:

Facebook ve Twitter uygulamaları çok fazla yer kaplamalarıyla birlikte birçok kişinin sıklıkla kullanmadığı ancak bildirimlerden haberdar olmak istedikleri platformlar ortasında yer alıyor. Şayet siz de o kişilerdenseniz, arama motoru üzerinden bildirimleri almak için yeniden arama motorundan hesap ayarlarına giderek bildirim alma seçeneklerini açabilirsiniz.

3. Kaydırarak sekme değiştirebilirsiniz:

Chrome’da sekme değiştirmenin en kolay yolu sekme butonuna tıklayıp ordan seçmek olarak biliniyor. Ancak bunun dışında iki seçeneğiniz daha var. Adres çubuğunu sağdan sola kaydırarak sekme değiştirebilir veya tüm sekmeleri görmek için çubuğu aşağı hakikat kaydırabilirsiniz.

4. Karanlık mod kullanımı:

Uzun müddettir beklenen karanlık mod, Chorme için 2019'un Nisan ayında kullanıma sunulmuştu. Karanlık modu, sol üstteki menü butonuna tıklayarak tema ayarlarından seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Çevrimiçi olduğunuzda siteye erişim sağlamak:

Bir siteye ulaşmanız gerekiyorsa ve o sırada makûs bir internet ilişkisine sahipseniz, daima ilişkiyi yenilemek hayli hudut bozucu olabilir. Google bunun yerine epeyce pratik bir tahlil sunuyor. Çevrimdışı olduğunuzda rastgele bir sayfaya giderek “Çevrimiçiyken indir” seçeneğine tıklarsanız internete bağlandığınız üzere Chrome siteye erişim sağlayacak ve size bildirim gönderecektir.

6. Sözün üstüne tıklayarak Google’da arama:

Aslında çok kolay olsa da çok da bilinmeyen özellikler ortasında yer alıyor. Chrome kullanırken rastgele bir sözün üstüne tıklarsanız arama motorunuz size bir panelle birlikte seçtiğiniz sözle alakalı bilgiler sunacaktır. Paneli üst kaldırarak daha detaylı bilgilere de erişebilirsiniz.

7. Bir siteyi sessize almak yahut büsbütün engellemek:

Android için Chrome’un olağanda internet siteleri için otomatik oynatmayı engellemesi gerekirken, birtakım siteler bunu aşan yeni metotlar ile görüntü yahut sesleri otomatik başlatabiliyor.  Chrome size bu siteleri engelleme yahut sessize alma üzere farklı idare seçenekleri sunuyor.

Örneğin kimi istenmeyen siteleri sessize alabilir yahut yalnızca birkaçının otomatik oynatılmasına müsaade verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerek ise ‘Site Ayarları’na gidip ‘Ses’ seçeneğinden otomatik oynatma seçeneğini kapatmak olacaktır.

8. ‘Sayfada Bulma’ seçeneği:

Chrome’un ‘Sayfada Bul’ arama sistemini kullanırken aşağı ve üst butonlarına basabilmenizin yanında, aradığınız cümleyi bulmak için farklı bir formül daha kullanabilirsiniz. Butonları kullanmak yerine, ekranı aşağı yahut üst kaydırarak da bulunan sonuçlara erişmeniz mümkün.

9. Daha fazla arama motoru ekleme seçeneği:

Yeni bir arama motoru eklemek biraz uğraştırıcı olsa da aslında çok da karışık değil. Öncelikle rastgele bir siteye gidin ve rastgele bir arama süreci gerçekleştirin. Daha sonra Chrome ayarlarını açarak ‘Arama Motoru’ butonunu seçin. Varsayılan olarak size gösterilen arama motorları ortasından istediğinizi seçebilirsiniz.  Bütün arama motorlarını kullanamasanız da DuckDuckGo, Amazon, eBay ve birkaç öbür tanınan site için işe yaradığı biliniyor.

10. Görüntü yakınlaştırma:

Birçok durumda siteler taşınabilir olarak görüntülenirken yakınlaştırma seçeneğini sunmuyorlar. Bazen nitekim çok fazla hudut bozucu olan bu mahzur için Chrome bir tahlil sunuyor. Yalnızca ‘Chrome Ayarları’nı açarak erişilebilirlik menüsünden ‘yakınlaştırmaya zorla’ seçeneğini etkinleştirerek, istediğiniz siteyi istediğiniz vakit yakınlaştırabilirsiniz.

İşte Android için Chrome’u daha verimli kullanmanın 10 yolundan bahsettik. Şayet siz de buraya yazmadığımız rastgele bir kolaylık biliyorsanız yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu