Instagram’da büyük tehlike! Sakın tıklamayın

Son aylarda Instagram üzerinden de yaşanan bir dolandırıcılık tipi yeterlice yayıldı. Kullanıcılara haklarında makûs içerikli şikayetler olduğu, toplumsal medyada yayıldığı tarafında bildiri atılıyor.

Söz konusu dolandırıcılıkta, gaye seçilen toplumsal medya kullanıcısına hakkında şikayet olduğuna dair uydurma bir ekran imajı gönderiliyor.

Örneğin söz konusu kişiye hakkında, “Kocamla konuşmalarını yakaladım. Evli bir adamla konuşmak nasıl bir ahlaktır” üzere bir şikayet açıldığı; instagram hesabının paylaşıldığı ve başka insanların bunu gördüğü söyleniyor. Şikayeti kaldırmaları öneriliyor ve bunun için bir link paylaşılıyor.

Uzmanlar ise bu linklere katiyetle tıklanmamasını söylüyor.

Siteleri taklit ediyorlar

Mart 2022’de Şikayetvar.com yaptığı duyuruda kendi sitelerini taklit eden dolandırıcılara karşı uyarmıştı. Ve açıklamada özetle şu bilgiler yer almıştı:

Sosyal medya platformları üzerinden kullanıcılarımızdan gelen ihtarlara nazaran dolandırıcıların maksadı bu sefer ne yazık ki, 2001’den bu yana müşteri memnuniyeti ve müşteri şikayetleri alanında en esaslı platformlardan biri olan Şikayetvar’ı kullanarak makus niyetlerine alet etmek olmuş.

Başa dön tuşu