Snapchat, Rakipleri Gibi Müzik Lisansı Almaya Çalışıyor

Snap Inc, amiral gemisi Snapchat uygulamasındaki yayınlara müzik ekleyebilme formüllerini genişletmek için kıymetli plak şirketleriyle konuşuyor. Şirket, sanatkarlarla tek tek konuşarak anlaşmak yerine Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve Warner Music Group ile mutabakata çalışıyor.

Bu lisanslar Snapchat’i, Spotify yahut Apple Music üzere platform yapmaktan fazla kullanıcılarına, imza haline gelen kaybolan iletilerine müzik eklemelerine müsaade verecek. Haber kaynakları şu an için rastgele bir mutabakatın olmadığını fakat tartışmaların son haftalarda epey ağırlaştığını söyledi.

Snapchat, tıpkı rakipleri üzere lisanslı müzik kataloglarını genişletmeye çalışıyor. Bu bahiste adım atan şirketlerden bir tanesi Facebook’tu. Toplumsal medya devi 2017’nin sonlarında büyük müzik şirketleriyle anlaştı. Mutabakatla bir arada şirketler Facebook, Instagram, Messenger ve Oculus uygulamalarındaki görüntülerin art planlarında müziklerinin kullanılmasına müsaade verdi.

Bu mevzudaki örneklerden bir tanesi de ByteDance şirketi. Geçtiğimiz ağustos ayında Musical.ly ile TikTok’u birleştiren şirket 800 milyon kullanıcıya kadar erişmişti. Çinli firmanın yakaladığı bu devasa yükseliş sonrasında müzik şirketleri ByteDance’den gelecek olan teklifleri dört gözle beklemeye başladı.

Başa dön tuşu