İnternette İşlenen Suçların Gerçek Suçlardan Ne Farkı Var?

Sanal dünyadaki varlığımızı giderek önemsememiz gereken bir devirdeyiz. Yalnızca datalarımız değil, çevrimiçi ortamdaki kimliğimiz de kıymetli bir husus. Ordaki her hareketimiz kişiliğimizi yansıtıyor ve bu türlü bakında gerçek dünyadaki kabahatlerin sanal dünyadakilerden bir farkı kalmıyor. 

İzmir Bilişim Hukuku Kurulu üyeleri olan Av. Tuğba Yaylamış, Av. Çağatay Üsküdar, Av. Ceyda Kırcalı ve Psikolog Metin Olataş, internet  ortamında işlenen kabahatlerle ilgili değerli açıklamalarda bulundular. Şu sıralar İzmir’in farklı köşelerinde, kurumlara ve şirketlere bilişim hukuku konusunda seminerler veren uzman takım kelam konusu hataların niteliği hakkında da değerli açıklamalarda bulundu.

Sanal dünyada cinsel istismar. Üstelik bu kabahati çocuklar bile işliyor. En kıymetli neden ise internet bağımlılığı:

A.v. Tuğba Yaylamış, “Avukat arkadaşlarımızla bir arada adliyelerde en fazla karşılaştığımız hatalardan biri maalesef ki çocuklarımızın işlediği bilişim kabahatleri. Bu nedenle okullardan başlayarak çocuklara eğitimler verme kararı aldık” diyor. Öğrencilerin birçok vakit bilişim kabahatleri işlediklerinin farkında bile olmadıklarını söyleyen Yaylamış, “Çocukların bize ‘Bu da hata muymuş’ dediklerini çok sık duyuyoruz” dedi. Bir öteki deyişle çocuklar, internet ortamında, gerçek dünyadan daha özgür bir lisana sahip olup, siber hatalar işlemeye eğilim gösteriyorlar. 

Bunun en büyük nedeni ise çocuğun ve içerisinde bulunduğu etrafın, internetin aslında bir ömür alanı olduğunu unutması. Nasıl bir ömür alanıysa, hukuk kurallarının internet ortamında ve hatalarında da geçerli olduğunun bilinmemesi. Yaylamış, “Farkında olmadan çocuklar bu kabahatin içerisine çekilebiliyor. Bunun altında yatan temel bir neden var, internet bağımlılığı. Artık her şey, herkes toplumsal medyada. Yalnızca inançlı internet kullanın diyoruz. ‘Ucuza bir oyun indireceğim’ diye bilgisayarlarınıza o virüsleri yüklemeyin mesela” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bilişim hukuku uzmanları, sanal dünyada işlenen kabahatlerin şahısların siciline işleneceğinden ve 15 yıl boyunca silinmeyeceğinden bahsediyor. Hatta siber hatalılar, toplum içerisinde damga yiyebiliyorlar. 

Av. Ceyda Kırcalı da, “Çok fazla polis arkadaşımla bir ortada çalışma fırsatım oldu. Sahiden adliyelerde hiç farkında olmadan bu suça sürüklenen çocuklarla karşılaşıyoruz. Bir şuur uyandırmak istiyoruz” açıklamasında bulunuyor. Av. Çağatay Üsküdar ise “Çocuklara birinci evvel temel hak ve özgürlüklerinden bahsediyoruz. Akabinde kanunların ve cezaların neden var olduğunu açıklıyoruz.” dedi. 

İzmir Barosu Bilişim Kabahatleri Kurulu, yalnızca okullara değil, kurumlara ve eğitimcilere de bilişim hukuku konusunda yararlı seminerler veriyorlar. Komite ekibine [email protected] adresinden ulaşıp siz de kendi kurumunuzda eğitim düzenlemek ismine talepte bulunabilir, internet hataları hakkındaki sorularınızı yönlendirebilirsiniz.

Başa dön tuşu